Zawody i szkolenia sportowo-pożarnicze

Rok 2018

W dniu 28.02.2018 nasza jednostka wraz z innymi jednostkami KSRG naszego powiatu oraz PSP ćwiczyła ratowanie poszkodowanego pod którym załamał się lód.
Ćwiczenia "lodowe" odbyły się na akwenie Dębowa.
Pomimo 10 stopniowego mrozu atmosfera dopisywała.
Ciekawe kto zgadnie kogo ratowano? : ) Jak po przejrzeniu zdjęć dalej jest niewiadoma to to może pomoże MP
Z naszej remizy wyjechał zastęp SLRt Mercedes w obsadzie 5 osób.

"Fotos"

Szczegóły akcji:


Kliknij – Szczegóły akcji

Rok 2017

06.11.2017r. – o godzinie 09.59 zostaliśmy kolejny raz w tym roku zadysponowani do ćwiczeń w Nadleśnictwie Kędzierzyn. Scenariusz przewidywał pożar w wybranym sektorze lasu. Działania strażaków polegały na podawaniu środków gaśniczych w wybranych miejscach zagrożenia, zbudowaniu punktu czerpania wody i jej dowożeniu do miejsc pożaru. Później ogień się przeniósł w inny sektor, więc wszystkie jednostki musiały szybko się przemieścić i przystąpić do jego gaszenia. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania przy pożarach lasu i zapoznanie się z terenem naszego Nadleśnictwa. Zadysponowanych zostało większość jednostek KSRG naszego powiatu i zastępy JRG 1 i JRG 2. Z naszej remizy wyjechał zastęp GBA 2,5/16 Magirus.

"Fotos"

Szczegóły akcji:


Kliknij – Szczegóły akcji

27.10.2017r. – w godzinach porannych zostaliśmy zadysponowani do ćwiczeń, które przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP. Miejsce koncentracji wyznaczono w jednostce JRG 1 w Azotach. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy PSP stanów osobowych, przeszkolenia ratowników i sprzętu, zostaliśmy skierowani do miejsca zdarzenia. Scenariusz przewidywał zderzenie dwóch pociągów na torach kolejowych w centrum Kędzierzyna. Poszkodowanych zostało kilka osób. Nasze działania polegały na ewakuacji poszkodowanych z pociągu, w którym panowało zadymienie, przetransportowanie ich w bezpieczne miejsce i opiece nad nimi do momentu dojazdu ratownictwa medycznego. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy zastępów przy zdarzeniach masowych. Zadysponowane zostały jednostki PSP z JRG 1 i JRG 2 w Kędzierzynie-Koźlu i kilka jednostek KSRG z terenu naszego powiatu. Z naszej OSP wyjechał zastęp GBA 2,5/16 z obsadą 4 ratowników.

"Fotos"

Szczegóły akcji:

Kliknij – Szczegóły akcji
Kliknij – Szczegóły akcji

07.10.2017r. – nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza kolejny raz wyjechała na powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. Pogoda tym razem pozwoliła na przeprowadzenie imprezy, która rozgrywała się na stadionie w Kłodnicy.
Konkurencja została przeprowadzona w systemie europejskim CTIF. Zakłada on, że jeżeli drużyna jest mieszana (dziewczyny i chłopaki), to startuje w kategorii drużyn męskich. Na zawodach powiatowych byliśmy chyba jedyną drużyną mieszaną i to w dodatku składającą się głównie z dziewczyn. Nie przeszkodziło nam to jednak w podjęciu walki na równi z chłopakami i wywalczyliśmy II miejsce w musztrze i V miejsce w konkurencji bojowej. Średnia wieku naszej drużyny to 13 lat (była to chyba najmłodsza drużyna zawodów).
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach i za stworzenie wyjątkowej atmosfery w drużynie.
 "Fotos"

07.09.2017r. – przed godz.9.00 wyjechaliśmy do ćwiczeń na Kanale Gliwickim, które przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP. Jednostka pływająca została zwodowana na Odrze w K-Koźlu a następnie przepłynęliśmy na śluzę Kłodnica. Tam zapoznano nas z obiektem i z zasadami bezpiecznego śluzowania. Następnie przepływając po Kanale Gliwickim zapoznaliśmy się z terenem gdzie często dochodzi do interwencji strażackich.
W ćwiczeniach brał udział 1 zastęp z OSP Mechnica-Kamionka, 2 zastępy PSP z JRG 1 i JRG 2 w Kędzierzynie-Koźlu i 1 zastęp OSP Kłodnica.
"Fotos"

Szczegóły akcji:
 
Kliknij – Szczegóły akcji

05.09.2017r. – w dniu dzisiejszym na rzece Odrze w Mechnicy przeprowadziliśmy wewnętrzne ćwiczenia z użyciem naszej łodzi.  "Fotos"

01.09.2017r. – w dniu dzisiejszym w remizie przeprowadziliśmy wewnętrzne ćwiczenia z ratownictwa technicznego.

05.08.2017r. – dzisiaj przy remizie w Kamionce spotkały się drużyny naszej OSP, żeby podsumować starty w tegorocznych zawodach sportowo-pożarniczych. Oczywiście w takiej pogodzie nie mogło zabraknąć kurtyny wodnej i wspólnego grilla. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu imprezy oraz wszystkim dzieciom, młodzieży i seniorom za przybycie. "Fotos"

22.07.2017r. – w dniu dzisiejszym OSP Poborszów zorganizowała międzynarodowe niekonwencjonalne zawody sportowo-pożarnicze. Naszą jednostkę reprezentowały drużyny seniorów – żeńska i męska. Najpierw wszystkie drużyny wykonały ćwiczenie bojowe zgodne z wytycznymi zawodów regulaminowych, a później były konkurencje typu przeciąganie liny, mecz piłki wodnej i ćwiczenia gaśnicze sikawką konną. Zawody trwały ok. 3 godzin. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie a naszym drużynom za obecność i dobrą zabawę.  "Fotos"

Ćwiczenia na Odrze, które odbyły się 26.06.2017r. na promie w Mechnicy miały cel nabycia praktycznych umiejętności w razie powodzi.

Więcej szczegółów w liku:

Kliknij - zdjęcia i więcej na stronie Radia Park

21.06.2017r. – o godzinie 09.48 zostaliśmy zadysponowani do ćwiczeń (inspekcja gotowości bojowej) na terenie lasu w Sławięcicach. Miejsce koncentracji wyznaczono przy naturalnych zbiornikach p.poż. w sektorze 320 w środku lasu. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy PSP stanów osobowych i uzbrojenia osobistego ratowników, zostaliśmy skierowani do wykonania odpowiedniego zadania. Polegało ono na podaniu prądów wody do pożaru lasu przy jednoczesnym zasileniu zbiornika wodnego na samochodzie przy pomocy pompy pływającej. Zadysponowane zostały wszystkie jednostki w KSRG naszego powiatu.

Z naszej jednostki wyjechał:
- OSP Mechnica-Kamionka GCBA 5/32 Jelcz

"Fotos"

Szczegóły akcji:

Kliknij – Szczegóły akcji

Podczas obchodów 130-lecia straży OSP Polska Cerekiew tj. 18.06.2017r. odbyły się Powiatowe zawody sikawek konnych, w których to wzięła udział również nasza jednostka z zabytkowym wozem z 1913 roku nie jest to jednak najstarszy wóz bojowy, jaki uczestniczył w tych zawodach. W zawodach reprezentowały naszą jednostkę drużyna kobieca, która to zajęła 9 miejsce w swojej kategorii. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i chęć udziału w zawodach.
Tu można podejrzeć protokół z zawodów -
"Protokół" oraz
 "Fotos"

Więcej szczegółów w likach:

Kliknij - zdjęcia i więcej na stronie Radia Park

Kliknij - więcej zdjęć na stronie Lokalna.24.pl

17.06.2017r. – w dniu dzisiejszym na boisku sportowym w Gierałtowicach odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Naszą jednostkę reprezentowały 4 drużyny:
- „smerfy” – kategoria do 10 lat
- młodzieżowa mieszana – kategoria 10÷16 lat w systemie europejskim CTIF
- seniorzy żeńska – kategoria powyżej 16 lat w systemie polskim
- seniorzy męska – kategoria powyżej 16 lat w systemie polskim

W zawodach zajęliśmy następujące miejsca:
- dzieci – I miejsce wyróżnione nagrodami i pucharem (wszystkie drużyny startujące zaliczyły zadanie i zostały wyróżnione)
- młodzieżowa mieszana – I miejsce
- seniorzy żeńska – IV miejsce
- seniorzy męska – VII miejsce

Szczególne gratulacje należą się drużynie MDP mieszanej, która choć składała się głównie z dziewczyn to musiała konkurować z drużynami męskimi. W takiej sytuacji pierwsze miejsce to nie lada wyczyn.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach. Szczególne podziękowania należą się opiekunom poszczególnych drużyn, którzy poświęcili wiele czasu, żeby przygotować strażaków do poszczególnych konkurencji.

 Zachęcamy do przejrzenia "Foto galerie"

28.04.2017r. – w dniu dzisiejszym naszą remizę przez kilka godzin odwiedzała młodzież Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy. Strażacy zapoznawali gości ze sprzętem jakim dysponujemy i opowiadali o naszej pracy podczas akcji ratowniczych. Uczniowie mieli okazję posiedzieć w naszych wozach bojowych, ubrać mundur strażaka i pooglądać pokaz z ratownictwa medycznego. Mamy nadzieję, że w gronie młodzieży szkolnej są już teraz mali strażacy, którzy w przyszłości nas zastąpią, i że nigdy nie zabraknie w naszych wioskach ludzi, którzy będą gotowi nieść pomoc innym. Zachęcamy zatem wszystkich chętnych do wstępowania w szeregi OSP Mechnica-Kamionka.  "Fotos"

01-02.04.2017r. – nasi strażacy brali udział w recertyfikacji (odnowieniu) kursu KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy). Dwudniowe zajęcia zakończone egzaminem, zostały przeprowadzone w Ośrodku Szkoleniowym „STRAŻAK” w Turawie. Kurs ratownika KPP jest ważny na 3 lata. Z naszej jednostki odnowiło uprawnienia 2 strażaków.

15.02.2017r. – przed godz. 10.00 zostaliśmy zadysponowani do ćwiczeń na obiekcie zakładu Icopal w Dębowej. Scenariusz przewidywał pożar w hali produkcyjnej, gdzie były również osoby poszkodowane i drugi pożar na zewnątrz obiektu. Bezpośrednio do miejsca zdarzenia wprowadzono ratowników z JRG 2. Po wykonaniu zaplanowanych zadań przedstawiono nam filmy ćwiczeniowe firmy. Zapoznano nas również z obiektem oraz zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas awarii instalacji technologicznych. Miłą niespodzianką był poczęstunek strażacką grochówką, który zorganizował właściciel firmy. W ćwiczeniach brały udział 2 zastępy z OSP Mechnica-Kamionka oraz PSP z JRG 1 i JRG 2 w Kędzierzynie-Koźlu.  "Fotos"

Szczegóły akcji:

Kliknij – Szczegóły akcjiRok 2016

29.12.2016r. – w dniu dzisiejszym strażacy z terenu naszej gminy zakończyli kurs ratownictwa technicznego, który w miesiącu grudniu zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w K-Koźlu wraz z Zarządem Gminnym OSP w Reńskiej Wsi. Z naszej jednostki udział w nim brało 7 strażaków, którym gratulujemy pozytywnych wyników ukończonego szkolenia. "Fotos"

23.12.2016r. – o godz. 8.00 zostaliśmy zadysponowani do ćwiczeń na obiekcie zakładu Fluorochemika Poland Sp. z o.o. w K-Koźlu. Z naszej jednostki wyjechał samochód Magirus Deutz GBA 2,5/16 z 6-cio osobową obsadą. Miejsce koncentracji wyznaczono w Jednostce Ratowniczej Blachownia. Scenariusz przewidywał uszkodzenie i rozszczelnienie instalacji gazu. Bezpośrednio do miejsca zdarzenia wprowadzono ratowników z JRG 1, którzy ćwiczyli ewakuację poszkodowanych. Nasze działania polegały na rozstawieniu kurtyn wodnych i zabezpieczeniu granic zakładu. Zapoznano nas również z obiektem oraz zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas awarii instalacji technologicznych. W ćwiczeniach brały udział zastępy z OSP w KSRG oraz PSP z JRG 1 i JRG 2. "Fotos"

Szczegóły akcji:

Kliknij – Szczegóły akcji

14.12.2016r.– w godzinach porannych zostaliśmy zadysponowani do ćwiczeń na obiekcie, które przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP wraz z Ratownictwem Medycznym. Miejsce koncentracji wyznaczono w jednostce JRG 2 K-Koźle. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy PSP stanów osobowych, przeszkolenia ratowników i sprzętu do ratownictwa medycznego, zostaliśmy skierowani do miejsca zdarzenia. Scenariusz przewidywał wybuch w kondygnacji piwnicznej budynku szkoły. Poszkodowanych zostało kilkanaście osób. Nasze działania polegały na ewakuacji poszkodowanych i pomocy ratownikom medycznym. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy z zespołami ratownictwa medycznego przy zdarzeniach masowych. Zadysponowane zostały wszystkie jednostki w KSRG naszego powiatu. Z naszej jednostki wyjechał zastęp GBA 2,5/16 z obsadą 5 ratowników. "Fotos"

Więcej szczegółów w likach:

Kliknij - zdjęcia i więcej na stronie Radia Park

Kliknij - zdjęcia i więcej na stronie KK24.pl

10.09.2016r. – w dniu dzisiejszym na boisku sportowym w Mechnicy odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Naszą jednostkę reprezentowały 4 drużyny:
- „smerfy” – kategoria do 10 lat
- młodzieżowa mieszana – kategoria 10÷16 lat w systemie europejskim CTIF
- seniorzy żeńska – kategoria powyżej 16 lat w systemie polskim
- seniorzy męska – kategoria powyżej 16 lat w systemie polskim
W zawodach zajęliśmy następujące miejsca:
- dzieci – I miejsce wyróżnione nagrodami i pucharem (wszystkie drużyny startujące zaliczyły zadanie i zostały wyróżnione)
- młodzieżowa mieszana – III miejsce i wyróżnienie w musztrze
- seniorzy żeńska – I miejsce
- seniorzy męska – VII miejsce

Od wielu lat w tym roku powrócono również do ocenianej musztry, którą musiały wykonać wszystkie drużyny. W tym zadaniu wyróżnienie zdobyła nasza drużyna młodzieżowa. Na uwagę zasługuje też fakt, że MDP mieszana składała się w większości z dziewczyn, ale musiała być zaliczona wg regulaminu do drużyny męskiej.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach, oraz czynnym strażakom, którzy pomogli w przygotowaniu zawodów. Szczególne podziękowania należą się opiekunom poszczególnych drużyn.
Zachęcamy do przejrzenia "Foto galerie"

01.07.08.2016r. – nasze młodzieżowe drużyny (żeńska i męska) pojechały do Pokrzywnicy na zawody sikawek konnych. Konkurencja polegała na wykonaniu ćwiczeń sztafety i ćwiczeń bojowych z użyciem zabytkowej sikawki. Zarówno żeńska jak i męska drużyna zajęły 4 miejsce. Dziękujemy zawodnikom i ich opiekunom za udział w zawodach.
Kliknij - zdjęcia i więcej na stronie Radia Parrk

04.06.2016r. – w Reńskiej Wsi na boisku sportowym odbyły się wojewódzkie zawody sportowo-pożarnicze. Strażacy z naszej jednostki brali udział w zabezpieczeniu parkingów i w drobnych pracach organizacyjnych. Nasza MDP była kibicować i obserwować najlepsze drużyny Opolszczyzny. Później przejechaliśmy do remizy w Kamionce gdzie przeprowadziliśmy ćwiczenia i pokazy dla dzieci i młodzieży z okazji ich czerwcowego święta. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym grillem. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu imprezy oraz wszystkim dzieciom i młodzieży.  "Fotos"

24.05.2016r. – w dniu dzisiejszym strażacy z naszej jednostki byli z wizytą u naszych najmłodszych mieszkańców – w przedszkolu w Mechnicy. Dzieci mogły pooglądać sprzęt jaki jest na naszym wyposażeniu i na chwilę wczuć się w rolę strażaka. Oczywiście nie mogło też zabraknąć przejażdżki samochodem pożarniczym.

22.04.2016r. – dzisiaj braliśmy udział w obserwowaniu ćwiczeń z ratownictwa technicznego, które przeprowadzała zaprzyjaźniona jednostka OSP Polska Cerekiew. Założenia były takie, że samochód osobowy znajduje się pod naczepą samochodu ciężarowego i trzeba wykonać dostęp do osób uwięzionych. Ćwiczenia mieli poprowadzić instruktorzy z OSP Mosina. Niestety napotkali na przeszkody techniczne w trasie i dojechali dopiero w godzinach wieczornych. Nasz zastęp nie doczekał się ich przyjazdu, ale mimo to ćwiczenia uważamy za udane, ponieważ mogliśmy obserwować inne zadania ratownictwa technicznego, które prowadzili koledzy z OSP Polska Cerekiew. Bardzo owocne było również zapoznanie się ze specjalistycznym sprzętem, którym dysponuje ta jednostka. Dziękujemy Prezesowi OSP Polska Cerekiew za to, że pozwolił nam brać udział w tych ćwiczeniach.  "Fotos"

Więcej szczegółów na stronce:         

http://osppolskacerekiew.turio.pl/

https://www.facebook.com/OSP-Polska-Cerekiew-814077645343441/

Rok 2015

18.11.2015r. – w dniu dzisiejszym braliśmy udział w ćwiczeniach, które przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP, na terenie byłej bazy paliwowej w Kędzierzynie-Koźlu. Założenia były takie, żeby odpowiednimi siłami i środkami dostarczyć w odpowiednim czasie odpowiednią ilość wody w miejsce zagrożenia. Wyznaczono 3 odcinki bojowe: punkt czerpania wody, punkt zasilania samochodów i punkt gaszenia pożaru. Każde ze stanowisk było od siebie oddalone o ok.1km. Naszym zadaniem było dowożenie samochodami wody do miejsca pożaru. W ćwiczeniach brały udział wszystkie OSP w KSRG naszego powiatu oraz PSP z JRG 1 i JRG 2 w Kędzierzynie-Koźlu. Z naszej jednostki zadysponowano samochód Jelcz GCBA 5/32 z 6-cio osobową obsadą.            "Fotos"

07.06.2015 - na prośbę władz Społecznej Szkoły Podstawowej w dniu festyny rodzinnego zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie akcji ratowniczej. Nasza akcja polegała na zabezpieczeniu miejsca wypadku i wyciągnięciu z samochodu poszkodowanej i zakleszczonej osoby, następnie przeprowadziliśmy akcję reanimacyjną poszkodowanego w wypadku. Do akcji pokazowej zadysponowaliśmy dwa zespoły naszej jednostki jak i wykorzystaliśmy kurtynę wodną oraz nożyce hydrauliczne do rozcinania metalu. "Fotos"

09.08.2015r. – nasze młodzieżowe drużyny (żeńska i męska) pojechały do Pokrzywnicy na zawody sikawek konnych. Konkurencja polegała na wykonaniu ćwiczeń sztafety i ćwiczeń bojowych z użyciem zabytkowej sikawki. Stali bywalcy zawodów niestety mają tak wypracowane umiejętności pokonania toru przeszkód, że trochę nam uciekli, ale następnym razem postaramy się ich dogonić i zająć wysokie miejsce. Dodać należy, że nasze drużyny startowały pierwszy raz w takich zawodach a konkurencja była bardzo duża, bo udział brało 17 drużyn. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że od roku 2014 mamy stabilne Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, na których można polegać i które w najbliższej przyszłość będą nas zastępowały w działaniach ratowniczych. "Fotos"

05.08.2015r. – w dniu dzisiejszym braliśmy udział w ćwiczeniach przeprowadzonych w komorze dymowej na terenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu. Każdy strażak musiał przed przystąpieniem do testu przejść badanie lekarskie. Następnie trzeba było wykonać odpowiednie ćwiczenia fizyczne w pełnym umundurowaniu. Ostatnim etapem było przejście komory dymowej w pełnym umundurowaniu i w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Na pokonanie przeszkód w zadymionej komorze strażak ma tyle czasu ile wystarczy mu powietrza z butli. Z naszej jednostki do testu przystąpiło 5 strażaków. Pozostałych zachęcamy do sprawdzenia siebie w następnym terminie. "Fotos"

Zachęcamy do obejrzenia filmików o komorze

Film 1
             Film 2
                           Film 3

Rok 2014

23.12.2014r. - o godz. 09.00 braliśmy udział w ćwiczeniach, które przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP w K-Koźlu na terenie jednostki JRG II. Początkowo mieliśmy doskonalić działania związane z użyciem piły spalinowej, ale ostatecznie odbyło się szkolenie związane z gaszeniem pożarów wewnątrz pomieszczeń. Zostaliśmy zapoznani z zagrożeniami, które w szczególności występują podczas takich działań. Po części teoretycznej odbyliśmy praktyczne ćwiczenia z użyciem prądownic, zasad wchodzenia do pomieszczeń i gaszenia w nich pożarów. Z naszej jednostki wyjechał zastęp SLRt z obsadą 5 ratowników. "Fotos"

09.10.2014r. – o godz. 19.00 na boisku sportowym w Cisku odbyło się szkolenie praktyczne związane ze współpracą z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Uczestnicy szkolenia przećwiczyli zasady jakie obowiązują podczas przygotowywania lądowiska dla śmigłowca. Po kilkunastu minutach z Gliwic przyleciał helikopter i wylądował na boisku. Udział w kursie brały wszystkie jednostki KSRG naszego powiatu oraz zastępy z JRG II Kędzierzyn-Koźle.

Z naszej jednostki wyjechał Magirus Deutz GBA 2,5/16 z 6-cio osobową załogą.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z LPR odsyłamy do stronki:

www.lpr.com.pl/

21.06.2014r. – w dniu dzisiejszym na boisku sportowym w Większycach odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Naszą jednostkę reprezentowały 3 drużyny:
- dzieci
- młodzieżowa mieszana
- seniorzy męska
Pierwszy raz w historii naszej jednostki wystawiliśmy drużynę dzieci, w której średnia wieku wyniosła 8 lat. Cieszymy się bardzo z tego powodu, bo to oznacza, że coraz młodsi ludzie garną się w nasze szeregi. Na uwagę zasługuje też fakt, że drużyna młodzieżowa mieszana składała się w większości z dziewczyn, ale musiała być zaliczona wg regulaminu do drużyny męskiej. W zawodach zajęliśmy następujące miejsca:
- dzieci – miejsce na podium wyróżnione pucharem (wszystkie drużyny startujące zaliczyły zadanie i zostały wyróżnione)
- młodzieżowa mieszana – 4 miejsce (tuż za podium)
- seniorzy męska – 9 miejsce
Dziękujemy wszystkim za udział w zawodach, oraz czynnym strażakom, którzy pomogli w przygotowaniu drużyn.

25.04.2014r. – o godzinie 09.30 zostaliśmy wezwani na ćwiczenia obiektowe do jednej z firm na terenie elektrowni Blachownia. Rejon koncentracji wyznaczono przed bramą zakładu, gdzie zebrały się wszystkie zastępy z OSP w KSRG naszego powiatu oraz PSP z JRG 1 i JRG 2 w Kędzierzynie-Koźlu. Z naszej jednostki zadysponowano samochód Jelcz GCBA 5/32 z 6-cio osobową obsadą. Niestety po dojeździe na miejsce zbiórki nasz samochód uległ awarii i nie braliśmy udziału w dalszych ćwiczeniach.

02.04.2014r. – o godzinie 10.00 odbyły się ćwiczenia obiektowe w firmie Air Products w Kędzierzynie-Koźlu. Z naszej jednostki zadysponowano samochód Magirus Deutz GBA 2,5/16 z 6-cio osobową obsadą. Na terenie firmy zostaliśmy zapoznani z technologią oraz z produktami, które są tam wytwarzane. Zapoznano nas również z obiektem oraz zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas awarii instalacji technologicznych. Oficerowie z Państwowej Straży Pożarnej przeszkoli nas również z zasad, których musimy przestrzegać podczas wypadków cystern, które przewożą takie substancje jak np. azot, tlen czy argon. W ćwiczeniach brały udział zastępy z OSP w KSRG oraz PSP z JRG 1 i JRG 2. "Fotos"

29.03.2014r. – o godzinie 15.00 przy remizie w Kamionce odbyły się ćwiczenia bojowe mające na celu doskonalenie naszych działań. Omówione i przećwiczone zostały taktyki obowiązujące podczas różnych zdarzeń takich jak wypadki samochodowe, pożary, inne miejscowe zagrożenia. Na spotkaniu obecna była również młodzież i dzieci, którzy mogli obserwować nasze zmagania. Mamy nadzieję, że za kilka lat to Oni będą z nami wyjeżdżać do akcji. "Fotos"

15.03.2014r. – o godzinie 12.00 w remizie w Kamionce odbyło się spotkanie i ćwiczenia z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy obecni zostali zapoznani ze wstępnymi zasadami i regulaminem obowiązującym podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Omówiono podstawowy sprzęt i umundurowanie strażaka oraz wyposażenie naszych samochodów bojowych. Spotkanie miało charakter zachęcający dzieci i młodzież do wstępowania w szeregi OSP. W dalszym ciągu gorąco zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych spotkaniach.

02.03.2014r. – o godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej w Kamionce odbyło się spotkanie wszystkich chętnych, którzy chcą się zapisać i aktywnie działać w OSP. Frekwencja nie była zbyt duża, ale liczymy, że z czasem znajdzie się więcej dzieci i młodzieży, którzy wstąpią w nasze szeregi. Gorąco do tego wszystkich zachęcamy. Nasz zarząd planuje cykliczne spotkania w remizie, o których będziemy na bieżąco informować. "Fotos"Rok 2013

24.10.2013r. – w godzinach popołudniowych w jednostce JRG 1 w Azotach odbyło się szkolenie teoretyczne związane ze współpracą z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z zasadami jakie obowiązują podczas przygotowywania lądowiska dla śmigłowca. Po części teoretycznej udaliśmy się na boisko do Bierawy, gdzie przyleciał helikopter z Gliwic, odbyło się lądowanie i szkolenie praktyczne. Udział w kursie z naszej jednostki brało 12 członków. "Fotos"

Rok 2011

Dnia 21.08.2011r. odbyły się Młodzieżowe Zawody Sikawek Konnych a organizatorem ich była jednostka OSP Pokrzywnica. W zawodach wzięło udział 18 drużyn w tym też nasza jednostka z zabytkowym sprzętem z 1913 roku. Po zawodach mogliśmy podziwiać niesamowite widowisko popisów kaskaderskich grupy „No Name”. Zapraszamy do galerii. "Fotos"

Rok 2010

27 czerwca 2010r. odbyły się Niekonwencjonalne Zawody Strażackie o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Zawody wyjątkowo odbyły się w centrum wsi na placu przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Mechnicy.
W tym roku uczestniczyło 11 drużyn, w tym nasi  partnerzy z Niemiec. Drużyny, tak  jak w latach poprzednich były 6-cio osobowe i musiały pokonać tor przeszkód. A były to m. in. pięcioosobowe narty, skoki w workach do wytyczonego celu, przekładanie jajka przez wszystkich zawodników na łyżce, przewracanie bardzo dużej opony i przelewanie wody wiadrem  przez wąż W-54.  
Organizatorem i pomysłodawcą zmagań była nasza jednostka OSP oraz jej wierni członkowie.

Zwycięzcą zawodów po raz kolejny byli strażacy z OSP Roszowicki Las - Gmina Cisek, drugie miejsce zajęła jednostka OSP Trawniki – Gmina Pawłowiczki, a trzecie jednostka Zalesie Śląskie – Gmina Leśnica. Wszystkie drużyny biorące udział w zawodach otrzymały dyplom, puchar oraz nagrodę rzeczową.

Po zawodach odbyły się jeszcze dwa koncerty. Był  to: Koncert orkiestry dętej „Dechowka„ z Andelskiej Hory (Czechy) oraz koncert naszej orkiestry dętej OSP Mechnica – Kamionka.
"Fotos"

Zapraszamy do obejrzenia urywków z tych zawodów

Niekonwencjonalne Zawody Strażackie - Cz. 1
Niekonwencjonalne Zawody Strażackie - Cz. 2

Rok 2009

28 czerwca 2009r. odbyły się trzecie Niekonwencjonalne Zawody Strażackie o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Zawody w tym roku odbyły się  wyjątkowo na boisku LZS Inter Mechnica z powodu podwyższonego stanu wody w rzece Odra. Organizatorem i pomysłodawcą zmagań były nasza jednostka OSP Mechnica-Kamionka.
W tych bardzo zabawnych i nietypowych zawodach uczestniczyło 15 drużyn w tym po jednej partnerskich wiosek - Niemiec i Czech jak również jednostka z woj. dolnośląskiego (OSP Ruszów). Każda 6-cio osobowa drużyna (składy mogły być mieszane) musiała pokonać tor przeszkód, na który składały się różne konkurencje.
Zawody wygrali strażacy z OSP Roszowicki Las - Gmina Cisek, drugie miejsce zajęła jednostka OSP Żużela - Gmina Krapkowice, a trzecie nasza jednostka OSP Mechnica-Kamionka. W kategorii straży zagranicznych - zwyciężyli egzekwio strażacy z Horki (Niemcy) oraz Andělská Hora (Czechy).
"Fotos"

W dniu 13.06.2009r. o godzinie 12:45 zgłosiliśmy wyjazd na Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze do Pokrzywnicy, w których to też wzięliśmy udział dwoma drużynami. W grupie młodzieżowej męskiej zdobyliśmy 6 miejsce, a 8 w grupie mężczyzn seniorów.
Do bazy wróciliśmy ok. godz. 20:10. "Fotos"