765-lecie pierwszej zmianki o Mechnicy

 

W sobotę 06 września 2008r. rozpoczęliśmy świętowanie 765-lecia pierwszej wzmianki o Mechnicy. W prawdzie miało to miejsce 25 marca, ale ze zrozumiałych przyczyn uroczystość została przesunięta i połączona z dożynkami gminno - powiatowo - parafialnymi.

Obchody rocznicy rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył ks. biskup Jan Kopiec jak również księża Alfons Schubert były proboszcz, Rudolf Pierskala, Antoni i Piotr Kopiec kapłani pochodzący z naszej parafii, jak również obecny proboszcz ks. Rudolf Golec. Po zakończeniu Mszy św. księża wraz z biskupem udali się na poczęstunek na plebanię.
Pozostali goście i zaproszone osobistości min. Wójt Marian Wojciechowski, W-ce Wójt Jan Domek, Przewodniczący Rady Gminy Krystian Flegel wraz z mieszkańcami, na czele miejscowej orkiestry dętej skocznym krokiem udali się na boisko miejscowego klubu sportowego Inter Mechnica, gdzie panie przygotowały kawę i kołacz, a dziewczęta z uśmiechem na twarzy obsługiwały zebranych w namiocie.

Na początku sołtys Jan Greinert serdecznie przywitał wszystkich zebranych w namiocie, a radny Waldemar Wenszka odczytał krótki rys historyczny naszej wioski. Następnie Wójt i Przewodniczący Rady Gminy wręczyli sołtysowi puchar rocznicowy, jak również delegat partnerskiej wioski z Niemiec wręczył upominek.
Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy umilali nam miło czas swoimi występami, a później słynny kabareciarz „Francik” rozweselił wszystkich obecnych w namiocie, jak również zachęcił zebranych do śpiewu oraz bujania się w prawo i lewo. Podczas przerwy „Francika” wystąpiła grupa młodzieży z niedalekich Żywocic na Monocyklach. Samo to, że poruszają się na rowerku z jednym kołem jest nie lada wyzwaniem, a jeszcze pokazali nam ciekawe układy, naprawdę było co podziwiać.
Oprócz występów były również inne atrakcje na zewnątrz namiotu; można było zakosztować ciepłych dań przy zimnych napojach, karuzeli i innych rozrywek dla dzieci i młodzieży.
                Po całym dniu miłych dla oka i uszu wrażeń dotrwaliśmy wieczora i zabawy tanecznej, na której przygrywał zespół „Wodzirej”. Czas szybko płynął i zabawy nadszedł koniec, w taki sposób minął nam nasz jubileusz 765-lecia pierwszej wzmianki o naszej wsi Mechnica, z niecierpliwością czekamy na kolejne jubileusze, być może to już za pięć lat!?