Dożynki Powiatowo - Gminne 2008

 

Dożynki Powiatowo – Gminno – Parafialne odbyły się 07 września 2008 roku w Mechnicy. Świętować rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św., która odbyła się o godzinie 1300 w tutejszym kościele parafialnym, a mszę odprawił ksiądz proboszcz Rudolf Golec zaś starostami tegorocznych dożynek byli Pani Beata Golenia i Pan Jan Tomanek. W mszy świętej wzięli udział władze naszej gminy i powiatu oraz rady sołeckiej z sołtysem na czele jak również wielu zaproszonych gości nie pomijając najważniejszych – rolników, gdyż to dzięki ich pracy mamy chleb na stole. Wszyscy dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony – całoroczny trud pracy. Można by powiedzieć, iż mottem był napis wypisany na dekoracji w kościele „My Ci dali trud i poty, Tyś nam dał urodzaj złoty”.
Po mszy świętej barwny korowód ruszył od przedszkola na ul. Młyńskiej w stronę boiska sportowego klubu LZS Inter. Podczas przemarszu można było podziwiać pięknie przystrojone posesje.
Na boisku licznie zebrani goście z całego powiatu i nie tylko, podziwiali pomysłowość uczestników korowodu, co można zobaczyć w naszej galerii.

Przemówienia w namiocie rozpoczął Wójt Gminy Pan M. Wojciechowski następnie starosta dożynek Pan J. Tomanek, Starosta Powiatu K-Koźle Pan J. Gisman, Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego oraz inni zaproszeni goście. Po przywitani i uroczystych przemówieniach starostowie dożynek honorowym gościom wręczyli bochenek chleba z tegorocznych plonów jak również miniaturkę korony żniwnej – przygotowane specjalnie na tą okazję przez Panią Rozwitę oraz Kasie O. Piękne miniaturowe korony zostały także wręczone delegatom z Horki (Niemcy) i Angielskiej Hory (Czechy). Następnie wszystkie zaproszone władze, goście oraz mieszkańcy zostali poczęstowani kołaczem i kawą. Podczas degustacji w namiocie można było podziwiać występy zespołów:
     - zespołu pieśni i tańca „Komorno”
     - zespół taneczno wokalny z Wodzisławia
     - mażoretki z GOK Reńska Wieś oraz ZGS z Długomiłowic
     - zespoły wokalne „Poezja” i „Pan Edzio”
     - zespół „Długomiłowiczanki”.

Na dożynkach oprócz przemówień, występów, kołacza i kawy można było do samego wieczoru korzystać z wielu atrakcji min. były karuzele, dmuchana zjeżdżalnia a dla starszych dzieci mini kłady oraz dla odważniejszych przejażdżka na byku. Po tych wrażeniach każdy mógł posilić się swojską grochówką i innymi smacznymi daniami.
Po udanym dniu (myślę, że można tak powiedzieć), resztę sił można było wytańczyć na zabawie dożynkowej, podczas której przygrywał zespół „Holiday”. Wesołe tony przerwała nam jednak burza z ulewą, która rozpętała się około północy, dlatego też wielu uczestników potańcówki w strugach deszczu uciekało do swoich domostw i samochodów.

Po tak miłym i wesołym „fajerowaniu” czas wrócić do codziennych prac, a przede wszystkim musieliśmy doprowadzić wieś do pierwotnego wyglądu. Jak sprawnie udekorowaliśmy całą wieś tak też bez problemu uprzątnęliśmy wioskę. Szkoda tylko, że te piękne dekoracje, które upiększały całą wieś musieliśmy zdemontować i posprzątać. Przy tej okazji podziękowania dla mieszkańców za taką mobilizację i zgranie.  

Więcej zdjęć w naszej Foto galerii - sprawdź

Takie oto dyplomy, podziękowania otrzymaliśmy za prezentację korony żniwnej na Dożynkach Powiatowo Gminnych oraz na Wojewódzkim konkursie "KORONY I WIEŃCE ŻNIWNE" w Byczynie, jak również korowodu dożynkowego, od: Władz Powiatu Kędzierzyńsko - Kozielskiego oraz Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Reńska Wieś.